Mogłoby się wydawać, że kiełbasa żywiecka a krakowska nie różnią się specjalnie. Są jednak niuanse, które warto znać, dzięki którym jesteśmy w stanie odróżnić te dwa mięsne smakołyki. Zobaczcie, co warto wiedzieć o kiełbasie żywieckiej i krakowskiej. Dowiecie się też, kiedy najlepiej sięgnąć po którą.
Kiełbasa żywiecka dla delikatnych podniebień
Kiełbasa żywiecka jest delikatną wędliną, wszystko dzięki wyborowi przypraw. Znajdziemy w niej więcej czosnku, a mniej pieprzu, nie ma również gałki muszkatołowej, która dominuje smak kiełbasy krakowskiej. Niewątpliwą zaletą kiełbasy, jest jej krótki skład, ponieważ składa się z mięsa i przypraw, szczególnie w najlepszych wędzarniach i u najlepszych polskich producentów wędlin. Najczęściej dodaje się do niej azotyn sodu, ale to dlatego, żeby nie psuła się za szybko i można było ją trzymać w lodówce trochę dłużej, jeżeli nie jesteśmy jej w stanie zjeść od razu po zakupie.
Kiełbasa krakowska ma wyrazistszy smak
Kiełbasa krakowska ma wyrazistszy smak, dzięki wspomnianej już wcześniej gałce muszkatołowej i większej ilości pieprzu. Nie ma za to w sobie tyle czosnku co kiełbasa żywiecka. Na rynku bardzo często sięgamy po kiełbasę krakowską suchą, która ma najwięcej wartości odżywczych. Kiełbasa krakowska jest idealna na kanapki, często dodaje się ją również na pizzę, ponieważ jej smak jest jedyny w swoim rodzaju i dodaje smacznej nuty całej potrawie.
Kiełbasa żywiecka a krakowska czy są jakieś podobieństwa?
Dodajmy, że kiełbasa żywiecka a krakowska często mylona jest ze względu właśnie na występujące podobieństwa. Są to między innymi stopnie rozdrobnienia mięsa na kiełbasę. Obie są bowiem grubo rozdrobione, co oznacza, że widać kawałki na ich przekroju. Obie są zrobione oczywiście z wieprzowiny. Poza większymi kawałkami, w przekroju widać również drobniejsze, dzięki którym kiełbasa ma większość spójność z całą resztą składników, równo rozprowadzone są przyprawy, no i uzyskuje się najlepszy smak. W obu przypadkach kiełbasy możemy poddawać procesowi obróbki, takiemu jak parzenie, podsuszanie czy wędzenie, co powodu jeszcze lepszy smak wędlin.
Czy różnica smaku jest wyczuwalna?
Jeżeli kupujemy wędliny w lokalnych masarniach nie ma możliwości, żeby nie odczuć czym różni się smak kiełbasy żywieckiej a krakowskiej. Oczywiście, wędliny z supermarketów nie są już tak wyraziste w smaku, dlatego mogłoby się wydawać, że żywiecka i krakowska to dokładnie to samo. Warto przeprowadzić test u mniejszego, polskiego producenta wędlin, żeby odczuć te subtelne różnice, które mogą mieć jednak kolosalne znaczenie dla naszych kubków smakowych. Tym bardziej, że kiełbasa żywiecka i krakowska są bardzo popularne i dobrze jest wiedzieć, skąd kupować te najlepsze, aby cieszyć się ich prawdziwym smakiem, a nie tylko konserwantami, które dominują w przypadku pakowanych wędlin dostępnych w masowych sklepach.
Twoje treści zawsze są takie wartościowe.
Fantastyczny artykuł! Mnóstwo przydatnych informacji.