Yerba mate organiczna — jak smakuje i kiedy warto ją pić?

yerba mate

Produkty ekologiczne coraz częściej pojawiają się na stołach Polaków, nie tylko z przyczyn ideologicznych, ale również dla ich nieporównywalnie lepszego smaku, niż tych wytwarzanych z roślin pochodzących z upraw konwencjonalnych. Jak smakuje yerba mate organiczna? Zaparz ją w ulubionym yerbomosie i miej przy sobie cały dzień, delektując się jej charakterystycznym aromatem i pobudzającymi właściwościami!

Co to znaczy organiczna yerba mate?

Ekologia i zdrowe żywienie to dwa światy, które mocno się zazębiają. Produkty pochodzenia organicznego to inaczej rośliny, które są najbardziej „czyste” pod względem składu. Oznacza to, że nie są traktowane żadnymi sztucznymi nawozami ani środkami ochrony rośloin. Yerba mate uprawiana w Ameryce Południowej w takich właśnie warunkach ma zatem ściśle kontrolowany skład, a co za tym idzie – najbardziej pierwotny smak. Kup yerbomos i ulubioną organiczną yerba mate i przekonaj się, z czym wiąże się rytuał jej picia!

Jak smakuje organiczna yerba mate?

Jak można oczekiwać, produkty ekologiczne charakteryzują się nieco odmiennym smakiem niż te pochodzące z upraw konwencjonalnych. Jest on zazwyczaj bardziej wyrazisty. W przypadku yerba mate, organiczny ostrokrzew paragwajski ma w sobie więcej antyutleniaczy, witamin, minerałów, ale również mateiny, czyli charakterystycznego dla tej rośliny alkaloidu o działaniu identycznym jak kofeina. Napar przyrządzony z ekologicznego suszu jest zatem dość gorzki, lekko gorzkawy i ma ziemisty, dymny posmak. Yerbomos z takim napojem świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią intensywne doznania smakowe.

Kiedy warto postawić na organiczną yerbę?

Cena produktów ekologicznych z uwagi na trudność uprawy i nieco mniejsze plony jest zazwyczaj wyższa, niż tych z konwencjonalnych plantacji. Jednak yerba mate organiczna to susz o bardzo wysokiej wydajności, w przypadku którego zdecydowanie opłaca się wydać nieco więcej. To wybór idealny dla osób, które doskonale wiedzą, czego spodziewać się po ostrokrzewie paragwajskim, ale poszukują intensywniejszych, bardziej pierwotnych doznań smakowych. Będzie ona świetnym zakupem dla tych, którzy chcą na własnych kubkach smakowych przekonać się, jak smakował rytuał picia yerby w plemionach rdzennych Indian Guarani. Zakup efektownego yerbomosu sprawdzi się, jeśli planujesz włączyć ten napar na stałe do swojej diety.

Czym jest yerbomos i dlaczego warto go mieć?

Parzenie suszu ostrokrzewu paragwajskiego to rodzaj rytuału, który z powodzeniem można przenieść do współczesnego świata, aby czerpać z niego maksimum korzyści. W tym celu warto poznać prawidłową technikę zaparzania – w temperaturze około 80 stopni w specjalnym naczyniu, czyli matero lub yerbomosie Liście i drobne cząstki odfiltrowuje się przy pomocy specjalnej rurki z sitkiem – bombilli, a po wypiciu można jeszcze kilkakrotnie zalewać pozostałe fusy, by wydobyć z nich wszystkie najcenniejsze substancje bioaktywne. Stylowy yerbomos to po prostu specjalny termos z bombillą ułatwiający popijanie organicznej yerba mate przez cały dzień. Kup go i koniecznie przetestuj przy najbliższej okazji!

3 thoughts on “Yerba mate organiczna — jak smakuje i kiedy warto ją pić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *